Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Гостя з Аргентини плекає своє родовідне дерево

Як гласить мудре українське прислів’я, «Нашого цвіту – по всьому світу»… Ця сентенція знову підтверджена нещодавніми загостинами на землю своїх предків – у село Новосілка Заліщицького району, село Бабинці Борщівського району та на Львівщину – лікаря-психіатра, доктора медицини, діаспорянки, активістки українського «Пласту» Христини Полянської, правнучки талановитої української письменниці, громадської діячки, музи Івана Франка Климентини Попович-Боярської.

Особливою та зворушливою була зустріч пані Христини з педагогами школи села Новосілка. Своїми враженнями під час нашої розмови поділилася заступник директора з навчально-виховної роботи цього освітнього закладу Марія Юрійчук.

Директор школи Марія Проданик, сільський голова Сергій Ковбінька радо вітали шановану гостю з далекої Аргентини, яка прибула разом із професором, завідувачем кафедри геоекології та методики навчання екологічних дисциплін Тернопільського національного педагогічного університету ім.В.Гнатюка Любомиром Цариком, професором кафедр економічної та соціальної географії Львівського національного університету ім.І.Франка і картографії та геопросторового моделювання Національного університету «Львівська політехніка», доктором географічних наук Іваном Ровенчаком, письменницею Ганною Костів-Гускою, заступником голови Борщівської районної ради Андрієм Русенком.

З шанобливим трепетом пані Христина ознайомилася з експозицією шкільного музею, у якому представлені дорогі її серцю документи, фотографії, присвячені віхам життя прабабусі Климентини Попович-Боярської та прадідуся-священника Омеляна Боярського. Мова йде про оригінальні документи періоду 1908-1912 років, коли Климентина Попович-Боярська була управителькою місцевої чотирикласної школи, а також занотовані спогади нині покійного педагога Михайла Сем’яника про сім’ю Боярських, в чиєму домі він неодноразово бував.

Христина Полянська чудово спілкується українською мовою, тож вона розмовляла під час відвідин Новосілки з місцевими старожилами про свою родину. Гості побували в сільській церкві Чуда Архистратига Михаїла, в якій понад 40 років служив парохом Омелян Боярський. На подвір’ї – могила священника, який був застрелений на порозі дому більшовиками, а в самій церкві – образ, де зображений отець Омелян, який веде за собою паству.

З великою вдячністю за збережену пам'ять про своїх рідних, щиро, відверто, розчулено і дружелюбно спілкувалася Христина Полянська з освітянами і мешканцями села. Пам’ятним стало спільне фото учасників зустрічі в школі Новосілки, біля чудового портрета 1992 року написання, присвяченого творчим і людським дружнім стосункам Великого Каменяра Івана Франка та його літературної учениці, поетеси Климентини Попович-Боярської. Автор полотна - буковинський художник Євген Кушнірюк.

Цьогорічної осені шляхи оновлення знань про своє родовідне дерево привели пані Христину також у село Бабинці Борщівського, де вона вклонилася могилі прабабусі Климентини Попович-Боярської, побувала в місцевій школі й поспілкувалася з сільським головою Віталієм Солтицьким.

Усі цьогорічні події тісно пов’язані також з іменем дідуся пані Христини – Юрія Полянського, видатного українського та аргентинського вченого-дослідника, який займався географією, геологією та археологією, викладав у Богословській греко-католицькій академії, працював завідувачем кафедри географії Львівського університету ім. Івана Франка,  був старшиною УГА, першим крайовим комендантом УВО, головою тимчасового правління міста Львова, бургомістром, очолював львівський Природознавчий музей. Після Другої світової війни Юрій Полянський перебував у Австрії та Німеччині, а з 1947 року емігрував до Аргентини, працював професором Університету Буенос-Айреса.

У пам'ять про наукову і громадську діяльність Юрія Полянського у Львові 30 жовтня цього року за участю Христини Полянської на географічному факультеті Львівського національного університету ім. Івана Франка було відкрито меморіальну дошку.

Христина Полянська була щиро вражена теплими зустрічами. Гостя з Буенос-Айреса, столиці Аргентини, яка високо цінує пам'ять про своїх близьких, поділилася планами створення фільму про родину на основі цьогорічних відвідин України.

Оксана Дяків, член НСЖУ

Світлини надані Марією Юрійчук

Читайте також

Пошук

Система Orphus