Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Міжнародна конференція на тему Дністровського каньйону відбулася у Заліщиках (відео)

Мальовнича неповторна природа Наддністрянського краю. Сама матінка-природа подарувала нам унікальні можливості для розвитку туризму. До того ж у нашому районі багато пам’яток природи, культури, історії та архітектури. З метою збереження цінних природних, історико-культурних комплексів та об’єктів лісостепової зони територія Заліщицького району ввійшла до складу Національного природного парку «Дністровський каньйон».

Заліщики було обрано місцем дводенної роботи (9-10 грудня) Всеукраїнської науково-практичної конференції-семінару «Туристичні ресурси як чинник розвитку території».

Участь у цьому заході взяли представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, науковці, туристичні оператори з Тернопільської, Львівської, Вінницької, Чернівецької, Івано-Франківської, Хмельницької областей та Києва. Конференція-семінар відбувалася у рамках проекту «Туристично-рекреаційний кластер «Дністровський каньйон», що впроваджується Тернопільською обласною радою за підтримки Державного фонду сприяння місцевому самоврядуванню в Україні. По підготовці конференції був створений організаційний комітет, який очолили співголови: заступник голови Тернопільської обласної ради О.В.Боберський та проректор з наукової роботи ТНПУ ім.В.Гнатюка Б.Б.Буяк. В організаційний комітет також увійшли голови Заліщицької райдержадміністрації О.О.Барчук та Заліщицької районної ради І.П.Дрозд, начальник відділу промоції та зовнішніх зв’язків області апарату Тернопільської обласної ради Н.І.Яворський, директор комунального підприємства Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр» – Л.І.Римар, професор, завідувач кафедри географії України і туризму ТНПУ ім.В.Гнатюка О.В.Заставецька, керуючий справами Заліщицької районної ради В.В.Кулачковський, Заліщицький міський голова В.С.Бенев’ят.

ОБ’ЄДНАТИ ЗУСИЛЛЯ НАУКОВЦІВ І ПРАКТИКІВ

На землі наддністрянській привітав гостей міський голова Володимир Бенев’ят, зробивши екскурс в історію, згадавши, що Заліщики раніше були популярним туристичним містом. «Тернопільська область має унікальні можливості для потужного розвитку туризму, - підкреслила директор Тернопільського обласного інформаційно-туристичного краєзнавчого центру Лариса Римар. – Ці можливості подарувала нам матінка-природа. Ми ж повинні їх використовувати задля громади, обговоривши концепції розвитку туристично-рекреаційного потенціалу Дністровського каньйону. Це головне завдання конференції. А ще - об’єднати помисли науковців, туроператорів, представників влади задля допомоги громадам у розвитку туристичної сфери. Наш проект «Туристично-рекреаційний кластер «Дністровський каньйон» спрямований найперше на те, аби дати поштовх для розвитку територій, які мають неповторні природні ресурси».

У програмі було обговорення концепції розвитку туристично-рекреаційного потенціалу Дністровського каньйону, презентація відеофільму «Дністровський каньйон-туристичне диво України», а також екскурсійна програма. Співорганізаторами конференції-семінару виступили Тернопільська обласна рада, Тернопільська обласна державна адміністрація, Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка, кафедра географії України і туризму, комунальне підприємство Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр», управління з питань туризму Тернопільської ОДА, Заліщицька районна рада, Заліщицька районна державна адміністрація, Заліщицька міська рада, РКП «Заліщицьке туристичне бюро».

На пленарному засіданні про перспективи розвитку туристично-рекреаційних кластерів на Тернопіллі вела мову директор комунального підприємства обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр» Л.І.Римар. Про фондову групу «Дністровський каньйон» в обласному краєзнавчому музеї розповів його директор С.В.Костюк. На інвестиційній привабливості як чиннику підвищення туристичної конкурентоспроможності території Дністровського каньйону наголошували: кандидат історичних наук, головний спеціаліст Івано-Франківської ОДА В.П.Передерко та кандидат економічних наук, доцент Прикарпатського університету Л.В.Гринів. Про розвиток водного туризму на річках України і Подністров’я говорив С.Б.Підмогильний – експерт з туризму консалтингового об’єднання «Навігатор». Організаційно-територіальні засади, створення геопарку «Дністровський каньйон» розкрив викладач Львівського національного університету ім.І.Франка Ю.В.Зінько. Також йшла мова про «Оптимізацію антропогенних ландшафтів Дністровського каньйону для розвитку туризму» (доктор географічних наук Вінницького педуніверситету Г.І.Денисик); «Історичні центри заселення Дністровського каньйону, як ресурс археологічного туризму (доктор географічних наук Чернівецького університету В.П.Круль); «Досвід вивчення природних ресурсів і перспективи туризму у верхньому басейні Дністра» (доктор біологічних наук Львівського аграрного університету П.С.Гнатів).

Під час секційних засідань були підняті питання: «Історико-географічні аспекти розвитку туризму в регіоні. Історико-культурні ресурси Дністровського каньйону»; «Природно-рекреаційні ресурси Придністер’я, їх оцінка»; «Сучасний стан розвитку туризму у Придністер’ї»; «Проблеми розвитку інфраструктури туризму у регіоні. Інновації в туристичній галузі району. Інформаційні технології в туризмі»; «Екологічні аспекти розвитку туризму у Дністровському каньйоні».
У конференції-семінарі взяли участь 82 учасники. Серед виступаючих були також і представники Заліщицького району: до раціонального використання курортно-рекреаційного потенціалу в Дністровському каньйоні привернула увагу присутніх заввідділом культури і туризму Заліщицької РДА О.М.Безушко; про перспективи розвитку туризму в Заліщицькому районі розповів директор РКП «Заліщицьке туристичне бюро» В.І.Кучер.

У Всеукраїнській науково практичній конференції - семінарі взяли участь представники засобів масової інформації: Польщі (часопис “Кур’єр Галицький”), Укрінформу (Київ), телеканалу ІНТБ, прес-служба обласної ради, журналісти обласного радіо, телеканалу “TV-4”, видавництва “Новий колір”, газети “Місто”.

ПОТЕНЦІАЛ ДНІСТРОВСЬКОГО КАНЬЙОНУ

Із виступу заввідділом культури і туризму Заліщицької РДА О.М.Безушко:

«Природа Дністровського каньйону своєрідна і неповторна. Недалеко від Дністра знаходиться один з найбільших і найкрасивіших водоспадів України – Червоногородський, в якому вода падає із 16-и метрової висоти. Посеред каньйону – високий пагорб, на вершині якого постають руїни замку 19 століття. Для любителів екстремальних видів відпочинку є умови для облаштування наметового містечка, організації пішохідних походів по Касперівському заповіднику. Варто наголосити на привабливості цього об’єкта, оскільки лише протягом вихідних у літню пору на території урочища чимало бажаючих відпочити в мальовничому куточку природи. У населених пунктах, які межують із земельними територіями, що входять до складу Дністровського каньйону, туристам пропонуються соціально-побутові послуги. Часто відвідують туристи село Литячі, в якому травертинові скелі «Соколине гніздо», грот.

Для бажаючих провести організований відпочинок пропонують послуги жителі села Устечко М.І.Підручняк та Г.І.Огородня (йдеться про паркування автомобілів, харчування гостей та ін.). У селі Устечко плануємо облаштувати стоянки для любителів водного туризму. А також спільно з Тернопільською обласною радою створити туристично-відпочинковий центр у рамках проекту (туристично-рекреаційний кластер «Дністровський каньйон). Відвідини с.Устечко включені у маршрути, які організовують різні туристичні фірми України. У с.Іване-Золоте інтерес гостей викликає унікальна обрядовість та майстерність сільських вишивальниць, туристи знайомляться з давніми українськими традиціями та захоплюючими витворами митців села. Багата на лісову та степову рослинність Печорська земля. На схилах Дністра ростуть рідкісні рослини, занесені в європейський червоний список. На березі Дністра, в селі Добрівляни, часто зупиняються туристи, які подорожують по Дністру на плотах чи байдарках. Родина Стасюків пропонує послуги для приготування їжі, відпочинку в наметах та збереження речей під час мандрівок в урочищах Криве та Обіжево.

Багате своєю історичною спадщиною місто Заліщики. До складу його туристичної зони входить парк, заснований у 18 столітті, в якому ростуть реліктові рослини та дерева. На території парку збережено палац баронів Бруніцьких. У 1895 році після прокладення залізничної колії Заліщики були відомим курортом, тут навіть ходив потяг Заліщики-Варшава, а польська шляхта відпочивала на двох пляжах – Сонячному і Тінистому. В районі проводиться робота щодо відновлення статусу Заліщик як курортного краю”.

МЕТА І ЗАВДАННЯ ЗАЛІЩИЦЬКОГО ТУРИСТИЧНОГО БЮРО

Завдяки наявності значної кількості природних ресурсів, які зазнали відносно незначного антропогенного впливу, Заліщицький район входить до числа найперспективніших регіонів України в плані розвитку туристично-рекреаційної галузі. Виступаючи на конференції, я наголосив, що метою нашої діяльності є створення конкурентоспроможного туристичного продукту, забезпечення на цій основі комплексного соціально-економічного розвитку за умови збереження культурної спадщини та дотримання екологічного балансу. Завдання, які ми ставимо перед собою, полягають у тому, щоб створити умови для реалізації просвітницьких, оздоровчих та культурно-пізнавальних цілей у роботі з дітьми, молоддю, забезпечити умови для розвитку народних ремесел, популяризації колоритних етнічних звичаїв і традицій.

Організація спортивних змагань, фестивалів дає змогу не лише стимулювати активність населення району, але й виконує певну рекламну функцію, оскільки в такий спосіб ми можемо залучати туристів у наш район, популяризувати пішохідний та зелений туризм. В основу діяльності покласти не лише організацію і проведення екскурсійних поїздок для жителів району, але й заохочувати туристів приїжджати на Заліщанщину, де є всі оптимальні задатки для проведення як екскурсійних автобусних турів, так і пішохідного, водного та спелеотуризму. Адже туризм та екскурсії – активний спосіб пізнання навколишнього світу, формування кругозору, підвищення рівня знань, естетичних і культурних смаків громадян та гостей України, особливо школярів і студентської молоді Введення системи туристично-екскурсійних маршрутів у навчальний процес сприятиме поглибленню патріотичного виховання, перш за все школярів і молоді.

Розвиток зеленого туризму в умовах безробіття сільських жителів забезпечить робочі місця, підвищить рівень зайнятості населення шляхом розширення сфери надання послуг, що в свою чергу, пожвавить місцеву економіку, стимулюватиме розвиток та приведення в належний стан об’єктів культурної спадщини. В нашому районі існують всі передумови розвитку відпочинку в селі, який можна розглядати як специфічну форму підсобної господарської діяльності у сільському середовищі з використанням природного та культурного потенціалу регіону, або як форму малого підприємництва.

Сільський туризм виступає важливим чинником стабільного динамічного збільшення надходжень до бюджету, активізації розвитку багатьох галузей економіки. Окрім того, через сільський відпочинок мешканці мають можливість пізнати українські традиції. Сільський зелений туризм – це можливість повернутися до природи, до землі, до свого коріння, суті і стати самим собою.

І для господарів, і для гостей конференція була корисною, ми почерпнули багато цікавого матеріалу, обмінялись досвідом роботи. А найважливіший висновок – Дністровський каньйон є унікальним об’єктом для відвідувачів і шанувальників відпочинку, дослідників флори і фауни, літописців історичних подій, любителів екстремального туризму, а також для підприємців-господарників, які будуть бачити перспективу для своєї діяльності на території нашого краю.

Віктор Кучер,

директор РКП «Заліщицьке туристичне бюро”

Газета "Колос", №106-107 від 23 грудня 2011 року

Читайте також

Пошук

Система Orphus