Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Фестиваль єднання однодумців-патріотів (частина 2)

Багатогранний і різноплановий за своєю сутністю фестиваль «Вільний духом. Пам’яті Ореста Квача» відбувся 24-25 липня цього року після двомісячної активної підготовки його організаторами – родиною та друзями Ореста Квача, освітньою платформою «Експертний корпус», Заліщицькою міською радою, а також за участю партнерів (благодійний фонд «Повернись живим», Новинарня, Інформагентство АрміяInform), усіх небайдужих до цієї важливої події –  і, переконана, залишив особливий слід у душах і серцях як дорослих, та i дітей, які стали учасниками цієї особливої патріотичної події в Заліщиках.

24 липня заліщани і гості міста згадували Ореста Квача і багатьох інших Героїв російсько-української війни, які тримають Небо над нами.

Щемними, зворушливими і болісними для багатьох стали відвідини виставки «Сіверщина. Блокпост Пам’яті». Її представили рідні загиблих воїнів, які семеро прибули в Заліщики на чолі з Людмилою Кравченко.

Головними експонатами виставки є портрети та особисті речі загиблих у російсько-українській війні. Речі розміщені у вітринах-ящиках від боєприпасів. Мета виставки – це висвітлення подій на Сході України, розповіді про загиблих у результаті військової агресії Російської Федерації українських солдатів та добровольців і на цих прикладах виховання патріотичних, відповідальних за долю України громадян.

Організатором виставки стала ГО «Єдина родина Чернігівщини». Ініціатором створення структури у 2016 році був Микола Шанський, батько загиблого у російсько-українській війні Андрія Шанського. Пересувна виставки «Сіверщина. Блокпост Пам’яті» подорожує по різних містах України задля єднання всіх патріотичних сил нашої держави.

У фестивалі також взяли участь представники ГО «Родини полеглих воїнів Тернополя».

24 липня в Заліщики на фестиваль завітали юні пластуни з Чортківщини та Бучаччини, прибули педагоги закладів освіти м.Заліщики. Для них та їхніх наставників дуже цікавою стала гутірка «Українські настільні ігри як інструмент освіти та боротьби за історичну пам’ять», яку провів учасник російсько-української війни, мандрівник та розробник ігор Андрій Мочурад. Він представив складну історичну тактичну гру «Галичина 1918-1919», щоб зацікавити передусім дітей і молодь українською історією. Гра не займає великої площі, як розповів розробник. Її можна розкласти навіть на шкільній парті. Історична мапа з населеними пунктами Галичини 1918 року, все точно так, як було тоді – річки, міста, мости, залізниці, на картках - інформація про учасників тих подій, жетони відповідають військовим підрозділам того часу, а це, зокрема, військові підрозділи у складі австро-угорської армії, російські та інші війська. Для участі у грі потрібні два-три учасники. На мапі кожен історично виставляє військо, гравці отримують картки і обирають для гри одну тактику – наступальну, розвідувальну чи політичну, яка змінить престиж на світовій арені, тобто, визначають тактику ведення бою і так пересувають війська картою. Гравець вибудовує свою тактику і стратегію бою, але хід історичних подій при цьому не порушується. Пройшовши весь етап гри, дитина чи молода людина дізнається про складні воєнні події в Галичині у 1918 році, про людей, які були у них задіяні, зокрема, про Петра Франка, Дмитра Вітовського, Станіслава Шептицького та ін.

Андрій Мочурад, провівши вікторину, подарував дві гри учасникам гутірки.

З наставниками пластунів спілкувалася Тетяна Швидченко, одна з ініціаторок фестивалю, історикиня, керівниця освітньої організації «Експертний корпус».

Модераторка Аліна Карбан вручила пластунам арт-плакати та інші видання проєктів «Експертного корпусу» та Українського інститут національної пам’яті. 

Молодь і дорослих щиро зворушили гості-автори, які виступили на поетичній сцені «Поезія, народжена війною». Свої вірші натхненно читали: поетка, радіоведуча, громадська діячка Злата-Зоряна Паламарчук, поетеса, журналістка, волонтерка, громадська діячка Олена Задорожна та письменник, вчений, громадський діяч, засновник літературного проєкту «Дух Нації» Юрій Руф. 

Особливо мені запам’ятався виступ Олени Задорожної, адже багато з нас уже чули її вірш,  що покладений на музику і став піснею, в якому звучать такі рядки:

Дівчата зрізають коси,
Туго шнурують берці.
Їм щастя наснилось,
                           здалося.
Кровить забинтоване
                                серце…

Поетеса Олена Задорожна читала не тільки власні вірші, але й поезії своїх побратимів та посестр по перу й участі в російсько-українській війні. Це були вірші десяти авторів – воїнів-добровольців, медиків, волонтерів – зі збірки  «Рядки з передової» (Антологія поетів, обпалених війною). Особисто для мене дуже важливим є те, що це – думки, погляди, почуття, оцінки, які закладені в поетичному слові, людей, котрі пізнали російсько-українську війну крізь призму власного непростого досвіду, зафіксувавши у віршах емоції, рефлексії пережитого.

Варто зазначити, що книжкову виставку, зокрема й видань місцевих авторів, під назвою: «За рідну землю, за Україну!» представили на фестивалі працівники Заліщицької міської публічної бібліотеки. Як зазначила її керівниця Світлана Пукіш,  «бібліотекарі підготували пам’ятний альбом «Герої в наших серцях» про Героїв-земляків, учасників російсько-української війни, а також бібліографічний нарис «Люди свободи» (краяни-Герої Небесної Сотні, учасники АТО). Відвідувачі виставки, наші краяни, впізнавали на цих фото своїх батьків, синів, дідусів. Фестиваль знову і знову нагадав нам про довготривалу війну, де гинуть наші захисники».

Під час фестивалю зацікавлених слухачів зібрала гутірка «Як знайти репресованих родичів: відеоінструкція», яку провів Євген Янкевич, представник Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті. Під час цього заходу його учасникам були надані конкретні відеоінструкції та роз’яснення щодо можливостей і алгоритму пошуку репресованих рідних, що є болючою проблемою для багатьох родин, членів яких нищила тоталітарна радянська машина.

На території нижнього парку працювала локація Центру для учасників АТО та їхніх сімей «Бандерівський Схрон», що заснований навесні 2016 року пораненими учасниками Революції Гідності та ветеранами російсько-української війни для своїх побратимів.

Центр у с.Клубівці Тисменицького району Івано-Франківської області працює як Будинок ветерана, де ветерани у кризових ситуаціях мають можливість тимчасового проживання у колі побратимів. Ветерани, які створили Центр, знають наскільки тяжким може бути повернення до мирного життя. Потреба у «перезавантаженні» виникає одразу після повернення з зони бойових дій, іноді – через роки, іноді – регулярно. Перебування серед інших ветеранів та волонтерів, у доброзичливому середовищі, в якому відчувається безпека, розуміння, потрібність, допомагає ветеранам адаптуватись до мирного життя.

Учасники війни можуть встановити або відновити соціальні зв’язки. Крім того, ветерани своїми руками виготовляють сувенірну та іншу продукцію, яку можна придбати.

Під час фестивалю були зібрані пожертви на допомогу фронту з метою передачі всіх грошей фонду «Повернись живим!».

У рамках фестивалю відбувся шаховий турнір пам’яті Ореста Квача, в якому взяли участь вісім учасників. За результатами шахових баталій перше місце посів Володимир Аніловський, друге – Олег Оксенюк, третє – Василь Самборський.

Багатьох підлітків і молодь зацікавив вишкіл (показовий інструктаж з поводження зі зброєю та військова тактика для юнаків та дівчат), а також показові виступи з бойових мистецтв.

Увечері акустична сцена зібрала любителів української патріотичної пісні: виступили київський рок-гурт «Колір Ночі» та музична формація Ukiez. 

Після концерту прозвучали спогади сучасників, родини та друзів про Ореста Квача, було показане відео про нього.

Учасникам фестивалю був запропонований перегляд фільму «ЕКС» під відкритим небом. Діяла польова кухня та працювало наметове містечко.

25 липня для учасників фестивалю відбувся сплав по річці Дністер по маршруту «Устечко-Заліщики» з фінішем на Тінистому пляжі.

Підсумовуючи розповідь про фестиваль «Вільний духом. Пам’яті Ореста Квача», на якому вшановували також численних наших Герої, які поклали свої життя в російсько-українській війні на вівтар незалежности України, варто наголосити, що всіма організаторами цієї події, зокрема родиною Ореста Квача, Аллою Василівною Квач, було докладено надзвичайно великих зусиль, щоб провести такий важливий патріотичний захід. Він поєднав у собі широку палітру різнопланових цікавих подій, став новим і особливим у духовно-патріотичному розвитку Заліщиків, а також усіх учасників, які 24 липня прибули на фестиваль з різних міст і сіл України.

До речі, як зазначила у своєму інтерв’ю програмі «МузБат» Тетяна Швидченко, одна з ініціаторок події, історикиня, керівниця освітньої платформи «Експертний корпус», у перспективних планах організаторів провести фестиваль також наступного року, зробити його традиційним, ще масштабнішим і яскравішим.

Оксана ДЯКІВ,
редакторка газети «Колос»
(м. Заліщики, Тернопільська область)

Світлини Василя ІВАНИШИНА та Юрія ГАНЧУКА

Пошук

Система Orphus