Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Історія заліщицького краєзнавчого музею

Музеї - скарбниці матеріальної і духовної культури нашого народу. Як науково-дослідницькі й культурно-просвітницькі заклади вони здійснюють збирання, зберігання, вивчення, реставрацію і популяризацію пам'яток історії та культури.

За часів Австро-Угорщини перед першою світовою війною у Заліщиках був музей, що знаходився у приміщенні суду (тепер перший поверх готелю «Старі Заліщики»). В музеї зберігались кістки викопних тварин, сільськогосподарський інвентар, одяг, зброя, монети. Були тут речі й козацьких часів. Ініціатором заснуванням музею був відомий громадсько-політичний діяч Заліщанщини Григорій Кузняк. У роки першої світової війни цей музей перестав функціонувати.

За часів Польщі із створенням Заліщицького відділу Подільського туристично-краєзнавчого товариства, який очолив учитель семінарії Йосиф Шварц, розпочалась робота по створенню музею. При сприянні старости і секретаря Повітової Ради в кінці травня - на початку червня 1929 року в Заліщиках відкрито повітовий музей. Він був у приміщенні Повітової Ради по вулиці Пілсудського (будинок колишнього банку по вулиці Михайла Гайворонського). В двох кімнатах музею станом на 8 березня 1930 року було виставлено 715 експонатів з природи, археології, ремесла і торгівлі, документів та етнографії.

 
 Будинок по вул.Михайла Гайворонського у м.Заліщиках, де у 1929-1941 рр. знаходився повітовий музей
Будинок по вул.Михайла Гайворонського у м.Заліщиках, де у 1929-1941 рр. знаходився повітовий музей.

Йосиф Шварц - директор повітового музею у м.Заліщиках, автор путівника «Заліщики і околиці» 
Йосиф Шварц - директор повітового музею у м.Заліщиках, автор путівника «Заліщики і околиці».

Директором музею став Йосиф Шварц - дослідник природи та археології Заліщанщини. У 1931 році вийшла в Тернополі книга Шварца «Заліщики і околиці» - перший краєзнавчий путівник Наддністрянщини.

У повітовий музей потрапляли речі не тільки знайдені під час археологічних розкопок, але й подаровані місцевими краєзнавцями Мар'яном Панасом із Заліщиків, Михайлом Маєвським із Голіград, Григорієм Костиником із Добровлян.

Були в Заліщиках за часів Польщі ще два музеї. Один з них розташовувався у міській ратуші, другий - в екскурсійному будинку туристично-краєзнавчого товариства. Двоповерховий екскурсійний дім знаходився на території перед сучасним ринком. З нагоди десятиріччя заснування Подільського туристично-краєзнавчого товариства 21 вересня 1935 року відбулося посвячення і відкриття цього будинку. На другому поверсі тут розміщувався музей, де експонувалося у вітринах до 80 комплектів буденного і святкового жіночого та чоловічого одягу із сіл Заліщицького повіту.


 Засновник і перший директор шкільного, а потім районного краєзнавчого музею Онисій Тур
Засновник і перший директор шкільного, а потім районного краєзнавчого музею Онисій Тур.

На початку 1941 року експонати заліщицьких музеїв були передані на зберігання в Тернопільський обласний історико-краєзнавчий музей. Відродження музейної справи у Заліщиках у післявоєнні роки стало можливим завдяки зусиллю історика, краєзнавця Онисія Тура. Учитель - ентузіаст створив у 1954-55 рр. при будинку піонерів, а потім у середній школі історико-краєзнавчий гурток. Розпочались пошуки експонатів до майбутнього музею. 


Друзі музею. У 1-му ряду, зліва направо Юрій Миколайович Малєєв, Леонтій Йосипович Скибіцький, Віталій Михайлович Конопля; у 2-му ряду, зліва напра во: Іван Петрович Бриндзола, Михайло Іванович Прокіпчук. 21.07.1989 р.
Друзі музею. У 1-му ряду, зліва направо Юрій Миколайович Малєєв, Леонтій Йосипович Скибіцький, Віталій Михайлович Конопля; у 2-му ряду, зліва напра во: Іван Петрович Бриндзола, Михайло Іванович Прокіпчук. 21.07.1989 р.
 
Звідси починався музей (або приміщення Заліщицької загальноосвітньої школи І—ІIІ ступенів №1, II поверх), де у 1964-1974 рр. працював історико-краєзнавчий музей, що став базою для створення районного музею 
Звідси починався музей (або приміщення Заліщицької загальноосвітньої школи І—ІIІ ступенів №1, II поверх), де у 1964-1974 рр. працював історико-краєзнавчий музей, що став базою для створення районного музею.
 
 Археологічне обстеження урочища Гоби поблизу села Блищанка 19 вересня 1966 року
Археологічне обстеження урочища Гоби поблизу села Блищанка 19 вересня 1966 року. Зліва на право: кандидат історичних наук Львівського університету В.Д.Босран, студент історик Львівського університету Ю.М.Малєєв, краєзнавець Л.Й.Скибіцький, учитель історії Заліщицької СШ О.С.Тур

При сприянні директора школи Володимира Палагнюка 21 січня 1964 року музей було відкрито. Допомогли створити шкільний історико-краєзнавчий музей Леонтій Скибіцький, Василь Олійник, Михайло Прокіпчук і Віра Балицька із Лисичників, Іван Манчуленко з Колодрібки, Дмитро Василів із Зеленого Гаю, Семен Грохольський із Солоного, Василь Українець з Дунева, Юрій Малєєв із Заліщиків, котрі збагатили музей цікавими експонатами. Влітку 1974 року розпочалася активна підготовка до створення районного краєзнавчого музею. Під музей було передано приміщення недіючої церкви святої Покрови у Заліщиках, де працівниками Тернопільського обласного художнього фонду здійснено оформлювальні роботи. 17 вересня 1974 року відкрито музей, де експонувалося понад три тисячі унікальних експонатів. Базою створення районного послужив шкільний музей. Директором громадського музею став Онисій Тур. Через рік, 2 липня 1975 року районному музею присвоєно звання «Народний музей». У квітні 1978 року він став відділом Тернопільського обласного краєзнавчого музею.

Першим директором (завідувачем відділом) державного краєзнавчого музею став і протягом двадцяти років був Володимир Палагнюк - охоронець пам'яток історії та культури краю. 25 серпня 1989 року краєзнавчий музей перенесено з церковного приміщення в районний будинок творчості.

У січні 2002 року музей з обласного підпорядкування перейшов на районне, отримавши офіційну назву Заліщицький районний комунальний краєзнавчий музей.

 
 Перший директор державного краєзнавчого музею Володимир Палагнюк
Перший директор державного краєзнавчого музею Володимир Палагнюк.

За тридцятиріччя роботи в музеї зібрано 17821 експонат. Створення незалежної Української держави, демократизація суспільства
зумовили дослідження маловідомих сторінок історії краю. Наш музей збагатився експонатами про участь заліщан в УСС, УГА, ОУН, УПА, в товариствах «Січ», «Луг», «Просвіта» і «Союз українок».


 Рятівні розкопки археологічної експедиції Київського університету під керівництвом Малєєва Юрія Миколайовича у 1972 році на території автозаправочної станції в місті Заліщики
Рятівні розкопки археологічної експедиції Київського університету під керівництвом Малєєва Юрія Миколайовича у 1972 році на території автозаправочної станції в місті Заліщики.

Працівники музею проводять значну науково-дослідницьку роботу. У 1990 році на базі музею створено Південно-Тернопільську археологічну експедицію. За 11 польових сезонів експедиція дослідилаа 564 кв.м. стародавнього поселення в урочищі Городище поблизу села Лисичники, відкрила більше 89 древніх поселень у Заліщицькому, Чортківському, Борщівському і Теребовлянському районах. В археологічній експедиції були задіяно більше 300 осіб.
 
 Розкопки Південно-Тернопільської археологічної експедиції в липні 2000 р. в урочищі Городище (с.Лисичники)
Розкопки Південно-Тернопільської археологічної експедиції в липні 2000 р. в урочищі Городище (с.Лисичники). Начальник експедиції Василь Олійник (перший зліва на передньому плані).

До унікальних знахідок археологів належать дослідження двох кам'яних ідолів епохи міді-бронзи в Мишкові, поховання пшеворської культури в Шипівцях і захоронення культури кулястих амфор в Слобідці.

Начальник Дністровської археологічної експедиції КДУ Малєєв Ю.М. знайомить членів загону
Начальник Дністровської археологічної експедиції КДУ Малєєв Ю.М. знайомить членів загону "Пошук" заліщицького Будинку піонерів та музею із знахідками на городищі біля с.Богданівка в урочищі "Шеленівський яр". Літо 1987

 Серпень 1989 р. на місці розкопок скіфського кургану поблизу с.Зозулинці на полі
Серпень 1989 р. на місці розкопок скіфського кургану поблизу с.Зозулинці на полі "Могилка". Начальник Дністровської археологічної експедиції (в 2-му ряду, 2-й зліва) Малєєв Ю.М., розповідає про знахідки. В 2-му ряду, 3-й зліва Тур О.С., краєзнавець з м.Заліщики, 4-й зліва, Конопля П.М., археолог зі Львова

 
 Участь членів загону
Участь членів загону "Пошук" Заліщицького будинку піонерів та краєзнавчого музею (керівник Олійник В.І.) в розкопках скіфського кургану на полі "Могилки" поблизу села Зозулинці в липні 1989 року. Допомага Дністровській археологічній експедиції Київського держуніверситету (начальник експедиції Малєєв Ю.М.).
 
 12 липня 1990 року. На слов'янському городищі
12 липня 1990 року. На слов'янському городищі (гора Богіт поблизу села Крутилів Гусятинського району Тернопільської області) зліва направо стоять: Герета Ігор Петрович, зав. дорадянським відділом Тернопільського краєзнавчого музею, Казімір Годловський, директор Ясепонського університету, Юрій Миколайович Малєєв, доцент Київського університету

 Розкопки поселення в урочищі Городище поблизу села Лисичники Південно-Тернопільською археологічною експедицією в липні 1990 року
Розкопки поселення в урочищі Городище поблизу села Лисичники Південно-Тернопільською археологічною експедицією в липні 1990 року. 1-й зліва, начальник експедиції Олійник Василь Іванович

с.Лисичники, урочище Городище. Закінчення розкопок членами Південно-Тернопільської археологічної експедиції у липні 1991р 
с.Лисичники, урочище Городище. Закінчення розкопок членами Південно-Тернопільської археологічної експедиції у липні 1991р. Зліва на право: Олійник В.І., нач. експедиції, Бриндзола І.П., член експедиції, Сохацький М.П., директор Борщівського краєзнавчого музею, Левак М.І., член експедиції, сидить Олійник В.В., член експедиції.


 22 липня 1992 року. Розчистка вогнища напівземлянки в урочищі Городище, с.Лисичники
22 липня 1992 року. Розчистка вогнища напівземлянки в урочищі Городище, с.Лисичники. Зліва на право, по кругу зображено: Яворського В.М., Олійника В.І., Бриндзолу І.П. і Добрянського В.К.

22 липня 1992 р. Урочище Городище (с.Лисичники)
Зліва на право: Володимир Яворський, Іван Бриндзола, Володимир Добрянський, Ігор Тимчасюк, Василь Олійник. 22 липня 1992 р. Урочище Городище (с.Лисичники)

 Учасники археологічних розкопок в урочищі Городище поблизу села Лисичники
Учасники археологічних розкопок в урочищі Городище поблизу села Лисичники, зліва на право: начальник Південно-Тернопільської археологічної експедиції Олійник В.І. (демонструє амулет з ікла вепра, знайдений в розкопі), Когут Наталія Григорівна (с.Більче-Золоте), Бриндзола Іван Васильович (с.Лисичники), Яворський Володимир Мар'янович (м.Заліщики). Фотографія 23 червня 1993 року.

У вересні 1998 року на базі експедиції музею проведено Міжнародну наукову археологічну конференцію за участю науковців України, Росії і Польщі.

Музей ініціював відзначення на Заліщанщині у 1992 році 100-річчя від дня народження композитора Михайла Гайворонського, зустріч колишніх учнів учительської семінарії та гімназії в Заліщиках у 1994 році. Наукові працівники музею є учасниками наукових конференцій, що проходили у Києві, Львові, Чернівцях, Вінниці, Кам'янці-Подільському, Івано-Франківську і Тернополі. У 2004 році науковці взяли участь в чотирьох археологічних конференціях у Львові, Збаражі та Чернівцях. Опублікували понад 45 наукових праць та більше 600 статей у періодичній пресі з минулого рідного краю.


 Табір Південно-Тернопільської археологічної експедиції в липні 1996 року в урочищі Ярмівка
Табір Південно-Тернопільської археологічної експедиції в липні 1996 року в урочищі Ярмівка. На передньому плані учасники експедиції - студенти І-го курсу історичного факультету Тернопільського педінституту і члени загону "Пошук" Заліщицького будинку школярів.

Археологічне дослідження печери
Археологічне дослідження печери "Лисичка" поблизу села Лисичники Заліщицького району Південно-Тернопільською експедицією Заліщицького краєзнавчого музею 16 липня 1997 року
 
 Члени гуртка
Члени гуртка "Юний краєзнавець" Заліщицького будинку школярів - відпочиваючі табору "Росинка" (с.Касперівці) під час розкопок на полі Городище поблизу села Лисичники у липні 1998 року.

Музей провів значну дослідницьку роботу по вивченню персонального складу партизанського загону «Дванадцятка», внаслідок чого у Заліщиках створено громадський (регіональний освітянський) музей «Стрілецької слави».

У 1994 році здійснено реекспозицію музею. У 2004 році оформлено нові стенди «ОУН-УПА - борці за волю України». Нова експозиція правдиво відображає боротьбу краян проти чузоземних поневолювачів за утвердження самостійної України. Третина всієї експозиції музею розповідає про другу світову війну.

Музей спільно з районною бібліотекою, гімназією, школами, аграрним коледжем проводить масові заходи до ювілейних дат, організовує пересувні виставки, залучає гуртківців Заліщицького районного Будинку дитячої і юнацької творчості до екскурсій, походів та експедицій по рідному краю.

За участю музею відкрито меморіальні дошки адвокату Василю Баранику, патріарху Мстиславу, оперному співакові Михайлові Голинському, пам'ятні знаки археологу Олегові Кандибі, на місці загибелі чотирьох воїнів УПА, на трипільському поселенні в Поділлі, пам'ятник композитору Михайлові Гайворонському.

Робота краєзнавчого музею не була би успішною без допомоги наших меценатів із Заліщиків Івана і Степана Навольських, Володимира Чубатого, Івана Городинського, Василя Андрусика, Юлія Лопавчука, Степана Половецького, Василя Хоми, Ірини Баб'юк, Василя Лучика і Василини Кочман.
Допомагають музею Іван Семчук і Ганна Гнатюк (США), Василь Верига і Григорій Шух (Канада).

Житель Канади Микола Романко започаткував створення при нашому музеї бібліотеки рідкісної книги у 1993 році. Декілька років підряд надають грошову допомогу археологічній експедиції музею жителі США Михайло Белендюк і Василь Шевчук.

Допомагають розгадати таємниці давнини дочка Йосифа Шварца Ірина та її чоловік Фердінанд Цогмани з Австрії.

Значну допомогу у вивченні стародавнього минулого Заліщанщини надає колишній староста історико-краєзнавчого гуртка, що працював під керівництвом Онисія Тура київський археолог Юрій Малєєв.

Друзями музею є Володимир Палагнюк, Світлана Боднар, Варвара Гембатюк, Пантелеймон Хомишин, Петро Данилюк, Михайло Борейко, Антон Могилюк, Петро Сіреджук, Микола Дейкало, Іван Бриндзола та інші.

 Члени гуртка
Члени гуртка "Юний краєзнавець" Заліщицького будинку школярів - відпочиваючі табору "Росинка" (с.Касперівці) разом з керівником гуртка під час розкопок на полі "Городище" поблизу села Лисичників у липні 1999 року.

 16 березня 2000 року в археологічному музеї історичного факультету Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету
Зліва на право: 16 березня 2000 року в археологічному музеї історичного факультету Кам'янець-Подільського державного педагогічного університету доктор історичних наук, професор І.С.Винокур консультує начальника Південно-Тернопільської археологічної експедиції Заліщицького краєзнавчого музею Василя Івановича Олійника щодо культурної приналежності знахідок з урочища Сіножать села Шипівці.

Учасники Південно-Тернопільської експедиції 26 липня 2000 року після (час) розкопок кам'яного корита в печері Дятел поблизу села Голігради
Учасники Південно-Тернопільської експедиції 26 липня 2000 року після (час) розкопок кам'яного корита в печері Дятел поблизу села Голігради. Зліва на право: Іван Бриндзола, Сергій Василик, Ярослав Михайловський, Ігор Пенцак, Тетяна Куляк і Василь Олійник

 Археологічні розкопки в урочищі Городище поблизу села Лисичники 11 липня 2002 року
Археологічні розкопки в урочищі Городище поблизу села Лисичники 11 липня 2002 року. Під час прокопування 2-го пласту розкопу, з ліва на право: Олійник В.В., Піхлик Н.М., Галабій М.П., Олійник В.І. і Бриндзола І.П.

 Дослідження печери Луг в селі Винятинці. 21.10.2005р
Дослідження печери Луг в селі Винятинці. 21.10.2005р. Крайній з права начальник експедиції Василь Олійник. Крайній зліва, методист Заліщицького районного будинку дитячої та юнацької творчості Ігор Боднар

Учасники археологічних розкопок в рочищі Ущелівка м.Заліщики в розкопі 2 біля скупчення кам'яних плит 17 серпня 2005 року
Учасники археологічних розкопок в рочищі Ущелівка м.Заліщики в розкопі 2 біля скупчення кам'яних плит 17 серпня 2005 року. З права на ліво, стоять: Олійник В.І. - нач. експедиції, Гуменюк А.М. - виконроб ППВКФ "Будмонтажсервіс" з м.Кам'янця-Подільського

Заліщицький комунальний краєзнавчий музей є центром методичної роботи серед музеїв району. Зараз на Заліщанщині працюють 13 громадських музеїв. Двом з них присвоєно звання «народний музей». Це: музей самодіяльного хору «Добровляни» і музей історії селища Товсте. У тридцятиріччя створення музею ми з вдячністю згадуємо тих, хто працював у нашому музеї, а саме: Онисія Тура, Надію Большак, Володимира Палагнюка, Катерину Горб, Володимира Бенев'ята, Антоніну Полотнюк, Ганну Бабінець, Ольгу Плеш, Петрунелю Галій, Галину Зюбрецьку, Ганну Ванат, Людмилу Никорук, Ольгу Рудик, Марту Николюк та Ольгу Василик, з музейним ювілейним святом вітаємо теперішніх працівників Івана Дубецького і Ганну Олійник.

 Директор Заліщицького краєзнавчого музею, Василь Іванович Олійник
Директор Заліщицького краєзнавчого музею, Василь Іванович Олійник.

Музей радо приймає численних гостей. Його оновлена експозиція (17821 експонат) справляє чималий вплив на розум і серце, бо експонати тісно пов'язані з сучасністю і звернуті до самих відвідувачів.

Пошук

Система Orphus