Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Олена Теліга була в Заліщиках

Жанна Попович, Тернопіль, 27 квітня 2006

Тернопільські краєзнавці вже не перший рік намагаються відшукати докази перебування в цих краях однієї з найзагадковіших літературних постатей ХХ століття – поетеси Олени Теліги. Підтвердження цього несподівано виявили в книзі київського професора Надії Миронець «Олена Теліга. Листи. Спогади», надісланої автором на прохання директора Заліщицького районного краєзнавчого музею Василя Олійника. В одному з листів він просто натрапив на спогади поетеси про перебування в Заліщиках. І навіть було вказано адресу, де мешкали Олена разом зі своїм чоловіком Михайлом та близьким приятелем, публіцистом, редактором «Літературно-наукового вісника» Дмитром Донцовим. Цей будинок – вілла «Вікторія». Зазначено й дату: серпень 1936 року.

 

«Забігаючи наперед, зазначу, – розповів Василь Олійник, – що в більшості літературних енциклопедій було сказано, що Олена Теліга (дівоче прізвище – Шовгенова) народилася 1907 року в Петербурзі. За уточненими даними професора Миронець, поетеса народилася 21 липня 1906 року в місті Еллінську, під Москвою, у шляхетній родині. Треба сказати, що мати майбутньої поетеси, Уляна (Юлія) Степанівна Качковська, народилася тут, на Поділлі, у сім’ї священика. Батько, Іван Опанасович Шовгенов (Шовгенів) із 1905-го по 1911 рік жив і працював у Москві, а з 1911 року викладав у Санкт-Петербурзькому університеті. 1918 року родина Шовгенових із трьома дітьми (в Олени були старші брати Андрій та Сергій) переїхала в Київ: у 1918–1920 роках батько Олени на запрошення гідротехнічного та меліоративного відділення інженерного факультету Київського політехнічного інституту обіймав професорську посаду та займався викладацькою діяльністю».

Після приходу більшовиків у Київ сім’я змушена була емігрувати на Захід – у Чехословаччину. Професор Шовгенов очолив там Українську господарську академію. А Олена навчалася в Празі, де й познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Михайлом. Там вони й одружилися. А згодом переїхали у Варшаву.

Чому ж 1936-го Олена із чоловіком Михайлом Телігою та Дмитром Донцовим приїхали саме в Заліщики? За часів Польщі тут був курортний центр, до якого було прокладено залізничну вітку, і сюди за розкладом ходили потяги. На березі Дністра за рахунок міста облаштували два чудові пляжі. І досі в місті зберігся будинок маршала Польщі Йозефа Пілсудського, який 1933 року відпочивав у місті. Сучасники згадують: у 20–30-х роках у Заліщиках розташовувалося багато пансіонатів, вілл, господарі яких радо приймали відпочивальників, насамперед із Варшави, Гданська.

Отже, усі троє поселилися на віллі «Вікторія», що на вулиці Бічній, 3.

«Коли ми дізналися точну адресу, почалися пошуки вулиці й вілли, – розповів Василь Іванович. – На жаль, серед переліку тогочасних пансіонатів та вілл значився лише пансіонат «Віта» (життя), але не «Вікторія» (перемога), і то знаходився він на вулиці, названій на честь якогось польського генерала. Тоді ми звернулися до старожилів, адже не так багато часу минуло. Допомогли віднайти вулицю й сам будинок старожили Казимира Дроздовська, Варвара Гембатюк, Віра Черничук та Катерина Мамалига, сестра місцевого поета Петра Мамалиги».

Колись місто поділялося на дві частини: село Старі Заліщики та власне місто. Колишню вулицю Бічну нині перейменували на провулок Лесі Українки, поруч – вулиця Лесі Українки. Отож, переконаний пан Василь, природніше буде провулок назвати на честь Олени Теліги та встановити на будинку меморіальну дошку, написавши, що 70 років тому Заліщики відвідали Олена Теліга та Дмитро Донцов.

Джерело інформації: © 2005 "Без цензури" www.bezcenzury.com.ua

Пошук

Система Orphus