Ім'я, увінчене славою

У вівторок біля Заліщицького обласного багатопрофільного реабілітаційного центру зібралася молодь, громадськість міста, а також поважні гості із Львівської, Тернопільської, Хмельницької областей на урочисту подію -відкриття меморіальної дошки визначному громадсько-політичному діячеві, історику, журналісту, бібліотекознавцю, колишньому віце-президенту Світового Конгресу Українців, нашому землякові, уродженцю с.Колодрібка, який у 1936-1938рр. навчався у Заліщицькій гімназії, Василю Веризі. Про цього визначного українця, який прославляв свою державу, працюючи у Канаді, був спонсором і жертводавцем на добрі справи українські на рідній землі, неодноразово писав часопис «Колос».

Започаткувавши захід, директор ЦБС Ольга Тракало сказала: «Борець за волю України, учасник національно-визвольних змагань, старшина дивізії «Галичина», Генеральний секретар Світового Конгресу Українців в авторських працях, численних науково-публіцистичних статтях і розвідках, виступах на міжнародних наукових конференціях ділився результатами досліджень і поширював правду про Україну. Допомагав їй вийти на шлях незалежності і демократії. Відкриваючи меморіальну дошку великому українцеві В.Веризі, ми увічнюємо його ім'я назавжди». Створив пам'ятний знак заліщанин Емілій Липчук. Урочисту місію - відкриття меморіальної дошки - було надано Нілії Клічук-Романко із родини Рачок, в якої квартирував колишній гімназист В.Верига у Добрівлянах, Ярославу Гембатюку - заліщанину, воякові дивізії «Галичина» та Василю Олійнику - директору Заліщицького краєзнавчого музею. Вінок квітів поклали заступник голови РДА Оксана Безушко і директор багатопрофільного реабілітаційного центру Богдан Миронюк.

Опісля отці В.Хребтак та О.Винницький освятили дошку і відправили поминальну панахиду.

У своєму слові о.Олег Винницький зазначив: «Такі постаті, як Василь Верига, є для нас прикладом життя, праці, служіння народові».

Із віхами життєво-творчої біографії ознайомив учасників заходу директор музею В.Олійник. Василь Верига -виходець із селянської родини, який наполегливою працею, багатогранним талантом здобув визнання не лише на рідній Батьківщині, але й за кордоном (із 1951 р. проживав у Канаді, в м.Торонто).

Запримітили тягу сільського хлопчини до знань о.Юліан Гординський та адвокат Василь Бараник, які рекомендували, щоб В.Верига навчався в гімназії.

Закінчив Верига Заліщицьку, згодом і Коломийську гімназії, здобував освіту й за кордоном. Вчителював у селах Рожанівка та Королівка. У 1943р. В.Верига вступив у дивізію «Галичина», був у таборах в Італії та Англії.

Він - автор численних публіцистичних праць, книг, зокрема енциклопедії нашого краю «Там, де Дністер круто в'ється».

За свою жертовну працю В.Верига був нагороджений «Золотим Хрестом Заслуги», «Орденом Різдва Христа Спасителя - Патріарха УПЦ Філарета» та іншими почесними відзнаками.

В.Верига часто відвідував Україну, зокрема бував і в Заліщиках, знайомився з підприємцями міста, у листі від 28 жовтня 2003 р., який зачитав Василь Іванович, пише: «Приємне враження на мене зробили брати Навольські своїм підприємництвом, яке я побачив і мене дещо розрадило, бо то був крок у належному напрямку відбудови промисловості і, взагалі, економіки країни».

Директор музею також розповів, що за життя Вериги написав йому листа із пропозицією встановити меморіальну дошку. А після смерті, ЗО грудня 2008 року, кошти на виготовлення пам'ятного знака надала дружина В.Вериги.

Від делегації зі Львівщини виступив голова Львівської станиці Першої дивізії «Галичина» української народної армії Василь Тимчій, який розповів про бойові зустрічі з «другим товаришем по зброї» В.Веригою, який служив у 30 полку, був старшиною. Закінчив свою оповідь Василь Михайлович словами: «Хай канадська земля буде йому пухом, а вірна українська - його не забуває».

Від молоді міста слово мав гімназист Андрій Кулинич, який зазначив, що життєвий шлях В.Вериги - гідний приклад для наслідування.

У виконанні учасників хору с.Добрівляни Ю.Гев'юка та Є.Калинюка прозвучала повстанська пісня.

На завершення урочистості пролунав Державний Гімн України.

Іванна СТРУБІЦЬКА
Газета "Колос", №78-79 від 30 вересня 2010 року

Новини Заліщик в Інтернеті

Пошук

Система Orphus