Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

За все в одвіті - лиш ми єдині

Чітко усвідомлюючи цю тезу, вже не тішимо себе жодними ілюзіями: ми прискорено втрачаємо свій економічний, трудовий та інтелектуальний потенціал. І змінити ситуацію можна тільки шляхом здійснення абсолютно прагматичної політики, в центрі якої буде людина: її робота, дохід, охорона здоров'я, коли з'явиться перспектива, турбота про майбутнє дітей наших, коли люди не боятимуться завтрашнього дня, не шукатимуть за кордоном принизливих заробітків, але таких потрібних кожній сім'ї.

Але поворотом до авторитаризму, правовим нігілізмом нічого кращого досягти не можна.

Лише познайомилася з порядком денним II пленарного засідання V сесії Заліщицької райради VI скликання, дійшла до 28 питання «Про заборону використання на території району червоних прапорів та радянської символіки» і подумалося: невже знову один крок уперед і три назад? Навіщо реанімувати те, що давно віджило, що чуже нам? У черговий раз кинуто камінь розбрату, непорозуміння.

Депутат П.Лесюк запропонував це питання обговорити першим. Верховна Рада прийняла рішення про встановлення червоних прапорів на державних установах району поруч із Державним Прапором України.

Пропозиція депутата П.Лесюка була наступна: «Рекомендувати керівникам організацій, установ, громадських об'єднань не використовувати цих прапорів і звернутися до Президента України з проханням накласти вето на зміни до відповідного Закону України". З цього приводу депутати В.Машера, П.Глібов, Б.Миронюк висловили своє бачення цього питання, вони проти чужої нам символіки.

Виступив начальник юридичного відділу виконавчого апарату райради Л.Німко: «Ми не можемо виходити за межі своєї компетентності, ми не можемо забороняти, ми можемо рекомендувати». Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», підтримуючи рішення депутатів Тернопільської, Почаївської міськрад та звернення громадських організацій краю, райрада вирішила: "рекомендувати керівникам державних, комунальних та інших форм власності, підприємствам, установам та організаціям, громадським об'єднанням не використовувати автентичних копій червоного прапора під час покладання вінків до пам'ятників полеглим у Другій світовій війні та не піднімати у День Перемоги названий прапор на будинках (щоглах, флагштоках) поряд із Державним Прапором України. Звернутись до Президента України з проханням накласти вето на зміни до Закону України "Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років". Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію райради з питань законності, охорони громадського порядку, захисту прав і законних інтересів громадян та контролю за приватизацією комунальної власності".

До слова, рішення сесії районної ради виконано в повному обсязі. Жодних непорозумінь у районі під час святкування Дня Перемоги з цього приводу не було. Політичні орієнтири наших громадян не змінилися, вшанування ветеранів Другої світової проходило на діючих законних засадах.

НАДХОДЖЕННЯ ДО РАЙБЮДЖЕТУ

ЗРОСЛИ (Із виступу на сесії начальника фінуправління РДА Марії Ливак) - До зведеного бюджету за І квартал ц.р. надійшов 31 млн.грн. Власні надходження - 3,3 млн.грн. (106,6 % до уточнених планових показників); субвенції - 9 млн.грн., дотації - 18,6 млн.грн.

Виконано план І кварталу: районним бюджетом на 104,8 відсотка, міським - на 104,4, селищним - на 108,3, зведеними сільськими на 118% - це 32 сільради. Не виконали Ворвулинці, Головчинці, Нирків. До загального фонду райбюджету надійшло 27,3 млн. грн. Власні доходи - 1,9 млн. грн. дотації з Держбюджету - 16 млн.295,8 тис.грн., субвенцій з Держбюджету 8 млн. 907 тис.грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року фактичні надходження до райбюджету зросли на 198 тис.грн. або на 11,5%. Видатки загального фонду райбюджету виконані в сумі ЗО млн.631,7 тис.грн. На 5,6 млн.грн. більший обсяг видатків, ніж минулоріч. Це - інформація щодо виконання районного бюджету.

Внесено зміни до рішення райради від 5 січня 2011 р. «Про районний бюджет на 2011 рік». Це питання виникло у зв'язку з перерозподілом коштів відділом освіти. А це - 845 тис.грн., які розподілено так: на реконструкцію котельні Угриньківської школи, на обладнання вбиральні Блищанської школи і на придбання обладнання довгострокового користування в Устечківську школу.

Реформування медицини - з пілотних проектів

Реформування медичної галузі в районі поєднує в собі дві проблеми: життя і здоров'я людей та зайнятість медиків. Сучасний стан здоров'я країни - кризовий. І це відчуває на собі кожен, бо сучасна медицина не здатна задовольнити завдання щодо покращення його. Населення зменшується, бо скорочується народжуваність і збільшується смертність. Спостерігається високий рівень старіння. Якщо минулого року народилося 454 дітей проти 508 у 2009р., то померло 746 проти 778, та природній приріст - 5,9, в 2009р. - 5,5. Реформу в медицині Президент визначив пріоритетною і сказав, що починається вона з трьох пілотних проектів. За їхню реалізацію взялись Донецька, Дніпропетровська і Вінницька області. Можливо, тут є відповідна база для реформ. Хоча важливо все-таки, найперше, почути думки лікарів, їхні погляди, врахувати досвід щодо реформування медичної галузі.

Головний лікар Заліщицької ЦКРЛ Василь Романюк, зокрема сказав, що перший етап реформ - це створення центрів первинної медико-санітарної допомоги, в склад якої входять ФАПи, амбулаторії, сімейні лікарі і передача приміщень на районні бюджети, зміцнення матеріально-технічної бази.

«ФАПи сільські ради передали на районний бюджет, але забезпеченість інвентарем, автотранспортом залишились без змін. А медикаментозне забезпечення!

Тут взагалі проблеми. Заробітна плата у ФАПах фельдшерів залежить від кількості населення - становить вона 0,5-0,75 ставки, - зауважив Василь Михайлович. - У нас створено 15 лікарських амбулаторій, котрі обслуговують понад тисячу населення. Штат - мінімальний. Тому на базі амбулаторій Устечка і Новосілки, котрі створені на базі дільничних лікарень, варто створити пункти швидкої допомоги, придбати санітарний транспорт, укомплектувати медперсонал. А в Касперівцях, Колодрібці, Ниркові, Устечку, Поділлі проблемою залишається укомплектування посад сімейних лікарів, причиною чого є соціальні потреби».

Головний лікар центральної райлікарні занепокоєний ситуацією в медичній галузі у зв'язку з її реформуванням, тому висловив думку на сесії «Треба відстоювати свій район, свою лікарню, а для цього наповнити її сучасною апаратурою, надійним транспортом, підготувати корпус для переселення хворих з аварійного, що в нижньому парку».

Голова постійної комісії з питань освіти, культури, охорони здоров'я та соц-захисту населення Петро Буринюк привернув увагу депутатів на потребу впровадження енергозберігаючих технологій, які дають суттєву економію - тобто перехід котелень на альтернативні види опалення. Ціна на газ постійно зростає, а коштів на медицину згідно бюджету меншає.

Крім того, депутат загострив увагу на можливому скороченні кадрового потенціалу - наслідок реформування галузі. Але скорочення тягне за собою інші проблеми - ми втратимо спеціалістів, хворим не буде до кого й звернутись.

Виступив депутат обласної ради, перший заступник начальника управління охорони здоров'я ОДА Любомир Синоверський.

«Реформування медицини неминуче, на жаль, до цього спричинилися й реалії області. Фінансування в області на медицину до 2010 року скорочено на 15 млн.грн.

Треба, найперше, якісно покращити матеріальну базу. Колосальні проблеми є у ФАПах, амбулаторіях. Область за останні 6 років не отримала жодного транспорту з Києва. Перерозподіл субсидій має бути і для медицини.

Тут, в Заліщиках передбачається реальний вторинний центр медичного обслуговування, а решта - в Чорткові і Тернополі.

Чому такий колосальний розрив у нашому районі по асигнуваннях на 2011 рік?

Мабуть, потрібно до корекції бюджету не запізнюватися», - зауважив Любомир Васильович.

Депутат О.Ільків звернулась до депутата облради за сприянням у відстоюванні інтересів району - виділення коштів.

Депутат П.Глібов зауважив, що медики відповідають за 9-10 відсотків здоров'я нації. Решту - це соціальні проблеми.

«Я не думаю, що наші люди зрадіють, коли їм доведеться їхати в інший район за медичною допомогою. Хоча про реформу говорять, але ж законодавчої бази немає, фінансування немає і стратегії немає. Ми мусимо бути впертими і відстоювати інтереси своїх виборців».

Підсумовуючи обговорення цього питання, голова районної ради Іван Дрозд сказав: «За три місяці ми дали медицині 400 тис.грн. Це окрім зарплати. Згідний, що має бути обладнання, відремонтована лікарня і прекрасний фаховий потенціал. Оце є сучасна лікарня.

З приводу двох обіцяних владою машин - питання це залишається за нами.

Альтернативи забору лікарні з парку - також немає. Кошти на лікарню дамо», - запевнив Іван Петрович.

Сесія розглянула хід виконання рішення районної ради «Про районну програму «Ветеран» на 2010-1014 роки» - інформував начальник управління праці і соц-захисту населення Богдан Пельо, а також інші питання порядку денного і завершила свою роботу.

Ольга ЛИЧУК

Газета "Колос", № 44-45 від 27 травня 2011 року

Читайте також

Пошук

Система Orphus