Агрегатор новин Заліщик в Інтернеті

Реалії та проблеми агросектору

Минулий рік став для аграріїв Заліщанщини ще одним випробуванням на міцність, адже сільгоспвиробників загнали у глухий кут: низькі ціни на реалізацію продукції, високі - на сільгосптехніку, фінансова нестабільність і тривога за день грядущий. Але. незважаючи на всі труднощі, селяни зібрали урожай, виорали поля, посіяли озимину. І якими б складними не були часи, село завжди у турботах: плекають корів, годують свиней і свійську птицю, а думки вже про погожі дні, посівну і кращі врожаї. Про проблеми аграріїв Заліщанщини та їхні сподівання у новому хліборобському році розмовляємо з начальником управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Я.І.Верхолою:

- Ярославе Івановичу, нещодавно ви побували на засіданні колегії облдержадміністрації, що корисного почерпнули?

- Під час засідання колегії головуправління агропромислового розвитку ОДА було підсумовано роботу сільгоспвиробників Тернопілля за 2009 рік. Наш район у галузі рослинництва, що дуже відрадно, посів 4 місце, попереду лише Гусятинський, Підволочиський і Тернопільський. Зокрема по урожайності цукрових коренів Заліщанщина займає 2 місце в області, на площі 2401 гектар валовий збір цукристих становить 943606 цнт, а урожайність із гектара складає 393 цнт. На жаль, по тваринництву ми зайняли 12 місце. Причина цьому - зменшення поголів'я ВРХ і корів. Надій молока на корову складає 1449кг. Спад виробництва молока по району складає -5,2%. Хоча по виробництву м'яса (63,2 центнери м'яса на 100 гектарів сільськогосподарських угідь) Заліщанщина займає 2 місце. Спостерігається позитивна тенденція по приплоду телят і поросят (3-4 місце), приріст перших 78, а поросят 1546 голів на 100 маток. У цілому за результатами показників район посів підсумкове 8 місце, залишивши позаду наших сусідів - Чортківщину (9 місце) і Борщівщину (13). Не зважаючи на всі труднощі, які минулоріч доводилося долати сільгоспвиробникам, вони намагаються вирішувати назрілі проблеми.

- З огляду на таку складну ситуацію у галузі тваринництва, які шляхи її відродження, адже наш район у свій час був одним із найперспективніших у цій сфері в області і не тільки?

- Дійсно, тваринництво у нас занепадає. Станом на 1 березня ц.р. по всіх категоріях господарств утримують 6335 голів ВРХ, у тому числі: корів - 4190 та 28464 свиней, 628 коней. На жаль, у сільськогосподарських підприємствах маємо сумну картину: лише 292 голови ВРХ, 61 корова, 7696 голів свиней, 63 коней. Загалом ця галузь у нас ще тримається на особистих селянських господарствах. Відродити тваринництво можна лише шляхом створенння крупнотоварноі молочної ферми, залучивши потужного інвестора.

- А що робить держава для того, щоб підтримати селянина, маю на увазі державні дотації, чи всі селяни отримали їх у 2009 році?

- На жаль, минулоріч не було передбачено дотації на посів озимих та ярих культур. А ось 750 гривень на гектар посіву цукрових буряків Уряд обіцяв виділити, але так цього і не зробив. Це немала сума -майже 1,8млн. грн. Ці кошти були б направлені на придбання техніки, запасних частин, мінеральних добрив, засобів захисту рослин, заробітну плату та інші нагальні проблеми аграріїв. Лише через механізм здешевлення короткострокових кредитів було виділено господарствам 152тис. 270грн., на підтримку садівництва - 133 тис.грн., дотація за зданий на забій молодняк ВРХ та кондиційні свині склала лише 56 тис. грн. Проте до сьогодні не виплачено дотацію за зданий на забій молодняк ВРХ нашим селянам, а це майже 120 тис. грн. І навряд чи вже ці кошти будуть, бо рік завершився.

- А як щодо розрахунку сільгосппідприємств із людьми за орендовані паї?

- Приємно констатувати, що незважаючи на кризу, яка торкнулася агрокомплексу, господарства району виплатили за оренду земельних часток (паїв) 5 млн.293 тис.грн. і повністю розрахувалися з орендодавцями.

- Нещодавно відбулися засідання балансових комісій з керівниками сільськогосподарських підприємств, які результати їх?

- Дійсно, протягом лютого проводили співбесіди із керівниками сільськогосподарських підприємств, їхніми спеціалістами за участю сільських голів та землевпорядників щодо аналізу фінансової діяльності господарств за минулий рік та перспективи на 2010. У 2009 році в районі валовий збір зернових склав 602тис.525цнт при урожайності 32,8 центнери. Виручка від реалізації сільськогосподарської продукції звітуючими господарствами становить 43,2 млн., у тому числі у галузі рослинництва - 32,2 млн. Сільгосппідприємства за 2009 рік одержали 1 млн. 630тис. грн. прибутків. Але ТОВ «Агростандарт» (с.Ворвулинці) та ПП «Світанок» (с.Угриньківці) спрацювали збитково. Рентабельність сільгосппідприємств у 2009 році склала 4,1%. У 2009 році придбали сільгосптехніку ПОП «Золота нива», ФГ «перспектива», ТОВ «Добробут» та ПАП «Шипівське». У галузі тваринництва рентабельність становить лише 2,1 %, найвища у «ВЕП - Агро» (с.Торське, В.Пельцер)- 13,5%.

- Весна привітала аграріїв сніжницями, ще є час, щоб подбати про найнеобхідніше для проведення комплексу весняно-польових робіт. Чи готові аграрії до їх проведення?

- За підрахунками сільгосппідприємствам потрібно на проведення комппексу весняно-польових робіт 32,7млн.грн. На придбання насіння - 7,5 млн.грн., міндобрив - 6,4 млн.грн., засобів захисту рослин - 1,7 млн.грн, пально-мастильних матеріалів - 5,5млн.грн., запасних частин і на ремонт техніки -майже 3 млн.грн. Власних коштів господарств у наявності 24,6млн.грн, а решта 8 млн. треба позичати у комерційних банках, тобто брати кредити. Заявку сільгосппідприємства на кредитні ресурси зробили. Але ставки банків дуже високі і складають майже 28%. Крім того, до цього часу немає постанови Уряду щодо компенсації відсотків банкам, як було раніше, а вже весна. Перемовини щодо прискореного фінансування сільськогосподарських виробників ведуться з усіма банками, які є на території району. З боку держави зроблено вже перші кроки: виділено пільгове пальне у кількості 76 тонн дизпалива та 118 т - бензину. Це мізерна кількість до необхідного, решту господарства куплятимуть за рахунок власних ресурсів. Управління агропромислового розвитку району пропорційно до посівних площ провело розподіл пального. Насінням район забезпечений повністю, а міндобрива закупляємо. Цьогоріч плануємо збільшити площі під посів цукрових буряків. Чортківський цукровий завод забезпечує господарства насінням і засобами захисту рослин за рахунок товарних кредитів. Також населенням подано заявки на посів майже 200 гектарів цієї культури. Це пов'язано із зростанням цін на цукор. А взагалі, ми налаштовані оптимістично. Сподіваємося, що прогнозовані площі будуть засіяні ярими культурами у стислі строки з дотриманням всіх технологічних процесів і в Заліщанщині буде хліб і до хліба.

- Дякую за розмову.

Спілкувалася Іванна СТРУБІЦЬКА
Газета "Колос", №24-25 від 19 березня 2010 року

Пошук

Система Orphus